Kamenjak štiti Rab od prodora Bure, hladnog vjetra sa sjeveroistoka koji puše na mahove i dostiže brzinu u zimskim mjesecima i preko 200 km/h.
Prolazeći ovim masivom naići ćete na jedinstven primjer drvenih ljestava koje služe za prelazak preko stoljetnih suhozida, djelo marljivih ruku članova Planinarskog društva „Kamenjak“ iz Raba.
Rab Trekking jedan je od najboljih načina za provesti aktivni vikend na otoku. Utrka starta sa Rajske plaže i prolazi kroz šumovite predjele i krški krajobraz. Rekreativci, avanturisti i sportaši zasigurno će uživati u jesenjoj ljepoti rapske prirode.
Najviša točka vapnenačkog masiva „Kamenjak“ iznosi 408 metara s kojeg se pruža spektakularan pogled na otok Rab i njegov arhipelag.
Wandermagazin, najčitaniji njemački časopis specijaliziran za teme aktivnog odmora pa tako i planinarenja, uvrstio je rapsku transverzalu Mišnjak-Kamenjak-Fruga- Lopar na listu najljepših staza Europe „Europas Schȍnste Wanderwege“.
Osim što su planinarski putevi dobro markirani, u tiskanom izdanju Turističko-planinarskog zemljovida iscrtane su dodatno pješačke i biciklističke staze. Karta je informativna i pregledna u mjerilu 1:25 000.
Iako se na prvi pogled ne doima zahtjevnim, strme padine i litice, oštre vapnenačke stijene, nepristupačnost i oskudna vegatacija, čine ovaj masiv vrlo opasnim i vrlo zahtjevnim za pješačenje.
Od surove goleti i „čistog“ kamena, kroz šume, skrivene krške oaze, Fruške lokve, pećina, izvora vode i plaža.
Gotovo su nevjerojatne planinarske staze brda Kamenjak koje se u jednom svom dijelu spuštaju do samoga mora. Osvježenje u ovom čistom i modrom moru podno litica ovoga masiva, nezaboravno je iskustvo.
Kamenjakom prolazi šest planinarskih puteva ukupne duljine 33 km. Neki od njih okarakterizirani su kao „ljuti krš“.
Dio staza prolazi jednim od ogranaka tzv. Premužićeve staze koja se smatra remek djelom suhozidnog graditeljstva. Namijenjena je pješacima i MTB biciklistima, a s koje se pruža i panoramski pogled na Lopar te svjetski poznatu Rajsku plažu.
Na vrhu Kamenjaka pored telekomunikacijskih objekata podignuta je četverostrana kamena piramida na kojoj se nalazi jedna metala pločica s utisnutom nadmorskom visinom od 408 metra te druga, sa likom sv . Kristofora, zaštitnika otoka Raba.
Najmarkantniji i najveći reljefni oblik otoka Raba je vapnenački masiv “Kamenjak” koji se proteže duž cijele njegove sjeveroistočne strane, od rta Gavranić do rta Sorinj, što ukupno iznosi oko 22 km. Najviša točka Kamenjaka je Straža na visini od 408 metara. Ovaj lanac Mlečani su nazivali Tinjaroša dok se u 14. stoljeću nazivao Kamenjak (Camignocco). Taj se naziv zadržao do dan danas.
S ovog brdskog masiva pruža se spektakularan panoramski pogled na čitav otok Rab, planinski masiv i mitsku planinu Velebit te obližnji arhipelag, otoke Krk, Cres, Lošinj, Silbu, Olib i Pag. Za vremenskih uvjeta kada je izrazito dobra vidljivost (suhi, hladni zrak) pruža se pogled na planinu Učku (Istra), a na jug prema dalmatinskim otocima Molatu i Ugljanu koji su udaljeni čak 40 nautičkih milja.
Njegove strme litice koje se obrušavaju u Velebitski kanal najuočljivije su s kopnene strane. Rab, zbog goletnog i strmog Kamenjaka, gotovo zastrašujuće djeluje na turiste koji po prvi puta dolaze na otok. No, negostoljubiva i gola sjeverna otočna strana sušta je suprotnost njegovog zelenog i pitomog zapadnog dijela. Upravo masiv Kamenjak zaslužan je za epitet kojeg nosi Rab kao pitomog otoka u burnom Velebitskom kanalu.
Nagibi na sjeveroistočnoj padini iznose i preko 50 stupnjeva, stoga se ovdje često dešavaju urušavanja s odronima čemu također pridonosi izloženost brda orkanskim udarima bure i potpunom nedostatku vegetacijskog pokrova. Strme padine posebice su izražene između rta Krklant i Njivice.
Po svemu sudeći ovdje se u 4. stoljeću dogodio cunami koji je potopio antički grad Cissu na otoku Pagu. Odron jednog dijela brda Kamenjaka u more Velebitskog kanala pokrenuo je cunami koji je bio visok između 10 i 20 metara. Val koji je pri tom nastao pojurio je prema Cissi brzinom od 100 km/h i progutao je u tren oka. Legenda o propasti Kise na tragu je biblijske priče o Sodomi i Gomori, koja govori o nagloj, neočekivanoj i strašnoj propasti Kise koja je potonula na dno mora.
Rapski masiv skriva mnoge zanimljivosti, od skrivenih plaža, zaravni Fruge, šuma, izvora Jamine, spilje Pećine i spilje Medove buže gdje je obitavala Sredozemna medvjedica. Stoljetni suhozidi, zatim suhozidne višeprostorne ovčare u obliku cvijeta tzv. mrgare, ozidane lokve i Premužićeva staza, koja se smatra remek djelom gradnje planinarskih puteva, atrakcije su same po sebi. Ovdje prolaze pješačko-planinarske i biciklističke staze nevjerojatno raznolikih, atraktivnih i lijepih krajobraza. Blizu uvale Mag vidljivi su površinski otkopi boksita koji su se iskorištavali u vrijeme I. svjetskog rata, a kod Mišnjaka se nalaze i slojevi breče, specifičnog rapskog ljubičastog kamena, koji je bio omiljen među srednjovjekovnim graditeljima, klesarima i kiparima.